Як у Туркменістані насаджують велокультуру

  • 16 червня 2021 10:27:52
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 337
  • 0

Президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов – завзятий велосипедист, який активно популяризує велокультуру. Але методи, якими це здійснюється, відповідають іміджу країни як авторитарної держави.


З 1990 року країною керував Сапармурат Ніязов, за правління якого встановився авторитарний режим і культ особистості. У 2007 році його змінив Бердимухамедов, який має титул аркадаг (тобто «твердиня») держави. На останніх виборах за нього офіційно проголосували понад 97% виборців. Правозахисні організації характеризують політичний режим у Туркменістані як репресивний, а в рейтингах свобод країна посідає останні місця.


Велосипедні поїздки Бердимухамедова регулярно показують на державному телебаченні та вихваляють велосипедний спорт. Ось, наприклад, президент, їдучи на велосипеді, стріляє з пістолета по мішенях:
 


 

Щороку у Всесвітній день здоров’я 7 квітня та Всесвітній день велосипеда третього червня Туркменістан проводить масштабні велосипедні акції. У 2018 році в Ашгабаді провели урок велосипедного спорту для 3,2 тисячі людей. У 2019 році у велопробігу брали участь 2019 велосипедистів, які вишикувалися в одну лінію. Обидва заходи потрапили до Книги рекордів Гіннеса.


Як у Туркменістані насаджують велокультуру

 

До масових велоакцій залучають держслужбовців, студентів і школярів, яких зобов’язують власним коштом купляти велосипеди та спортивний одяг, повідомляє Радио Азатлык. «Бюджетників» примусово зганяють на такі заходи й змушують співати й танцювати, погрожуючи звільненням. Із них також регулярно збирають гроші на проведення велосипедних заходів.


Як у Туркменістані насаджують велокультуру
 

Пандемія COVID-19 не завадила провести масштабний велопробіг і в 2020 році – в кожному разі офіційно у Туркменістані ніколи не було жодного випадку хвороби, а Бердимухамедов заборонив ЗМІ навіть вживати слово «коронавірус». Про всяк випадок він порадив громадянам окурювати житла рослиною гармалою. У велопараді, який очолив аркадаг, взяли участь 7,5 тисячі велосипедистів, а також велорікші, які везли «корифеїв» туркменського мистецтва та культури.
 

Того ж року в Ашгабаді відкрили 30-метровий монумент «Велосипед», і це на тлі глибокої економічної кризи. У центрі композиції – пласка земна куля, яка «символізує невгасимий слід туркменського народу в історії людства», а навколо рухаються золоті фігури велосипедистів.


Як у Туркменістані насаджують велокультуру
 

Водночас складно знайти дані про розвиток велоінфраструктури в Туркменістані, наприклад, протяглість велодоріжок і велосмуг у містах. Як видно з фотографій Ашгабаду, вулиці найкраще пристосовані для автомобілів – це багатосмугові поля асфальту без велодоріжок, із вузькими тротуарами.
 

На засіданнях уряду лиш звітують про масштаби святкових заходів. На початку цього року президент Бердимухамедов таки визнав, що непогано було б підготувати велоінфраструктуру, навівши прислів’я «Спершу купи сідло, а потім заводь коня».
 

Цьогоріч так само не обійшлося без масштабного веломарафону на чолі з Бердимухамедовим, який, за свідченням державних медіа, «продемонстрував чудову фізичну підготовку і високу спортивну майстерність». На велопараді, як завжди, зібралися посадовці, студенти, працівники культури, освіти, народного господарства, а також вихованці дитбудинку на велосипедах, подарованих президентом.
 

«Особливий колорит у палітру свята привнесли виступи майстрів мистецтв. Пролунали пісні, в яких натхненно славилися епоха могутності і щастя і досягнуті Вітчизною під керівництвом лідера нації вражаючі успіхи, зокрема в галузі спорту», – повідомляє TDH.

Слід зауважити, що в ці дні в Туркменістані встановилася рекордна спека, температура подекуди перевищує 46 градусів за Цельсієм, воду в Ашгабаді вмикають на кілька годин на день.
 

Західні блоги та медіа, присвячені велосипедам, називають велополітику в Туркменістані «спортсвошингом».

 
Залишити відгук ↓
 
Відгуків ще не було.